Svitavská atletika má za sebou úspěšnou jarní část sezóny. Jejím vrcholem byl poslední víkend a týden v červnu, kdy se konalo Mistrovství ČR mládeže a proběhla Olympiáda dětí a mládeže v Brně. Položili jsme našim reprezentantům pár otázek. V Brně náš oddíl a kraj reprezentovali tři závodníci, Kristýna Škrabalová, Daniel Zoicas a Jan Palatka

Máte za sebou vystoupení na Olympiádě mládeže v Brně. Jak se vám tam líbilo?
Kika:  Bylo to super. Moc jsem si užila jak samotné závodění, tak i fandění ostatním sportovcům a samozřejmě úžasnou atmosféru.

Dan:  Moc se mi tam líbilo. Mohl jsem si vyzkoušet atmosféru olympiády, takže za mě velká spokojenost.

Jéňa:  Moc se mi to líbilo, ale bylo to docela zdlouhavé.

V jakých disciplínách jste startovali a s jakými ambicemi jste do Brna odjížděli?
Kika:  Má disciplína byla osmistovka a na olympiádu jsem jela s tím že si chci vylepšit osobák a dostat se do finále.

Dan:  Běžel jsem 60 m př. a výšku. Na 60 m př. jsem věděl, že konkurence je veliká, takže jsem od toho moc neočekával, ale na výšku jsem jel s většími ambicemi, protože mi patřilo 4. misto v tabulkách, takže jsem papírově měl na medaili. 

Jéňa: 800 m a doufal jsem, že se dostanu do finále 

Jak jste nakonec spokojení s vašimi předvedenými výkony? 
Kika: S výsledkem rozběhu a tedy vylepšeným osobákem jsem určitě moc spokojená, s mým finálovým během už tolik spokojená nejsem.

Dan: Se svými výkony jsem velmi spokojený. Obě dvě disciplíny se povedly nad má očekávání, takže veliká spokojenost.

Jéňa: No, myslel jsem si, že to dopadne líp.

Co na vaše výkony říkalo nejbližší okolí (rodiče, trenér, kamarádi)? 
Kika: Trenér jásal se mnou a myslím, že byl spokojený. Rodiče i celá rodina byla nejdřív hodně překvapená ale potom mě všichni chválili, hlavně babička byla nadšená z toho, že mě viděla v televizi. 

Dan: Z výšky byli všichni velmi rádi, protože jsem nakonec vybojoval bronz a zlepšil si osobák, a na překážkách mám pocit, že trenér byl také spokojen. Vylepšení osobního maxima o 15 setin.

Jéňa: Že se mi to povedlo, ale mohl jsem to běžet rychleji.

Jaká byla atmosféra ve výběru Pardubického kraje? 
Kika: Jedním slovem. Nezapomenutelná. Některé starší atlety jsem znala už z minulé olympiády, jiné ze závodů, takže jsme si užili spoustu zábavy.

Dan: Myslím si, že spíše převládala pozitivní a přátelská nálada. Všichni si vzájemně fandili, a myslím, že jsme byli dobrý kolektiv

Jéňa: Byl to super zážitek a skvělá atmosféra

Navštívili jste i některé jiné sporty? 
Kika: Ano, byli jsme fandit na basketu a volejbale.

Dan: Ano. I když bylo málo času, navštívil jsem basketbal.

Jéňa: Ano, florbal, basketbal.

Zaujal vás nějaký výkon na olympiádě? 
Kika: Rozhodně mě zaujal výkon dálkaře Tomáše Kratochvíla, který skočil neuvěřitelných 724 cm a překonal tak 75 let starý rekord, a nebo Kláry Bartoškové z Mýta, která vyrovnala krajský rekord na 300 m. 

Dan: Ano, zaujal mě výkon Dominika Pavlaty na výšce (172), Elišky Červené na dálce (530) a Honzy Doležálka ve vrhu koulí (16,16) (pozn. Kolegové z výběru Pardubickéhoe kraje)

Jéňa: Ano, výkony mladších žáku a starších žákyň na 800 m.

Jak vidíte svou budoucnost v atletice nebo u sportu obecně?: 
Kika: Chtěla bych se atletice věnovat co nejdéle to půjde. A určitě bych si chtěla zazávodit i na větších závodech, třeba v zahraničí.

Dan: Zatím nemám nějaké vidiny do budoucnosti, ale v nejbližší době bych se atletice stále rád věnoval.

Jéňa: Nevím, beru to spíš jako koníček, ale budu se snažit dosahovat co nejlepších výkonů.

Slovo trenéra Josefa Nováka závěrem:
Jsem velmi spokojený s vystoupením svitavských atletů na olympiádě dětí. Jel jsem do Brna jako jeden ze šestice trenérů atletické výpravy. Atletika měla nejpočetnější zastoupení ze všech sportů. A jako nejmladší „čumil“ jsem také sbíral zkušenosti. Velkou radost mi udělal osobní a oddílový rekord Kristýny na 800 m, protože vím, že tréninku dává hodně, dojíždí do Svitav nějakých 20 km a stráví tím hodně času. Její výkon 2:18,75 má skutečně úroveň. Dan je velký bojovník. Ve výšce zdolal závěrečné tři výšky na 3. pokus a udělal ze soutěže nezapomenutelný zážitek. Osobák na 60 m př. byl také očekávaný a jsem rád, že to potvrdil. Jéňa běžel půlku bojovně. Bojoval do posledních metrů o postup do finále. To nakonec nevyšlo. Bylo potřeba více zkušeností s takto vedenými závody. 

Není to úplně potvrzené, ale říká se, že na trenérově tváři se objevil i úsměv :-)

aktualizováno: 23.04.2023 19:02:37