Svitavský atletický oddíl patří mezi tradiční kluby východočeské oblasti. Jeho založení v roce 1958 bylo logickou reakcí na vybudování sportovního stadionu s fotbalovým hřištěm a především s atletickou dráhou. U zrodu nového sportovního oddílu spadajícího pod svitavskou Tělovýchovnou jednotu stáli Antonín Kosík, Zdeněk Vyskočil, Vlastibor Zvinger a Miroslav Fojt st. Tehdejší název zněl TJ Jiskra Svitavy, předsedou se stal Antonín Kosík
a trenéry Vlastibor Zvinger se Zdeňkem Vyskočilem.

Prvními členy bylo čtrnáct chlapců ve věku od 15ti do 18ti let. Atletika se ve městě začala propagovat formou štafetových běhů o přestávkách mezi poločasy fotbalových zápasů. V roce 1959 došlo k prvním mistrovským utkáním, byť jen přátelským, pro něž se ustavilo družstvo mužů, za které však nastupovali vesměs dorostenci. Historie svitavské atletiky začala psát své první stránky.
 
Poprvé bylo mužské družstvo přihlášeno do krajské soutěže v roce 1964. Přínosem pro oddíl byl roku 1966 příchod Petra Stolína, původně sjezdaře, který obohatil ostatní atlety o nové poznatky a zavedl např. fartlek. S ním také muži našli zalíbení ve štafetě na 4x400 m.

V roce 1969 muži zvítězili v krajské soutěži a postoupili do krajského přeboru. Následující rok byl mimořádně úspěšný. Muži obsadili při své premiéře v nejvyšší krajské soutěži páté místo, mladší dorostenci dokonce třetí místo. Nejvíce na sebe však upozornil tým žáků, který v hodnocení deseti nejlepších výkonů v celostátních tabulkách získal senzační první místo před Rudou hvězdou Pardubice. Také se dostavily první výrazné úspěchy jednotlivců - žáci Libor Sychra a Pavel Burda získali tituly přeborníků Čech. Sychra zvítězil ve čtyřboji a Burda ve skoku o tyči (310 cm). Ve skoku vysokém přidal Burda ještě stříbro za 165 cm. Oba dva se objevili několikrát v tabulkách ČSR, čtrnáctiletý Sychra mj. vyrovnal čs. rekord na 150 m časem 17,7 s. V roce 1970 se také do Svitav přistěhoval Jiří Brýdl, středoškolský profesor, který z jevíčského gymnázia (podobně jako Rudolf Rozmahel ze školy v Moravské Třebové) přetáhnul do Svitav několik atletických talentů a trénoval je. Na mnoho se let se oba stali výraznými postavami oddílu. Rozmahel navíc založil atletický oddíl právě v Moravské Třebové a vykonával trenérskou činnost na obou frontách.

imageV roce 1971 se projevila dobrá práce s mládeží. Mladší dorostenec Stanislav Kala zvítězil na mistrovství ČSR v oštěpu a tamtéž vybojoval Pavel Burda stříbro v osmiboji, když i bronzová medaile putovala do Svitav zásluhou Libora Sychry. Na následném mistrovství ČSSR získal oddíl v Pavlu Burdovi historicky prvního mistra ČSSR. I tentokrát to bylo v osmiboji a znovu na stupních vítězů stanul i stříbrný Libor Sychra. Stříbro získal i Stanislav Kala v oštěpu. Na úspěchy jednotlivců navázalo družstvo mladšího dorostu, které na mistrovství ČSSR obsadilo skvělé druhé místo za Jabloncem nad Nisou.

Roku 1972 bylo rozhodnuto o založení družstva žen. Již o rok později obsadily ženy při své premiéře v krajském přeboru druhé místo. Konalo se také první letní soustředění ve Vranicích pod vedením Jiřího Brýdla.

Úspěšná éra svitavské atletiky pokračovala rokem 1974. Obě družstva dospělých vyhrála krajský přebor a následně postoupila do II. ligy. Dařilo se i jednotlivcům, mj. Miriam Valentové, která vedla čs. výškařské tabulky starších dorostenek výkonem 168 cm a reprezentovala v dvojutkání juniorek s Běloruskem. Proběhlo druhé letní soustředění ve Vranicích a také započala výstavba nové tribuny na stadionu Míru.

Situace dospělých družstev byla v sezoně 1975 diametrálně odlišná - muži po odchodu několika opor na vojnu ve II. NL neobstáli a spadli zpět do KP, zatímco ženy celou soutěž senzačně vyhrály. Bohužel již podobný úspěch nezopakovaly v kvalifikaci o I. ligu. V jednotlivcích se již druhým rokem prosazuje talentovaný patnáctiletý čtvrtkař Pavel Karlík. Zvítězil na mistrovství ČSR 15ti-letých a časem 50,7 s ustavil nový národní rekord své kategorie. Byl tak prvním svitavským národním rekordmanem.

V roce 1976 skončily ženy ve II. lize na druhém místě, muži pak vyhráli KP a znovu postoupili do ligy. Pokračují medailové žně jednotlivců, zlato z mistrovství ČSR 18ti-letých přivezl talentovaný dálkař a pozdější trenér Josef Jindra.

Dvacáté výročí trvání atletického oddílu ve Svitavách nebylo nejveselejší, ženy i muži spadli z II. NL do krajského přeboru.

Rok 1980 byl významný díky rekonstrukci dráhy a sektorů. Za obrovského nasazení především Jiřího Brýdla a Jiřího Zámečníka s pomocí mnoha brigádníků - atletů se podařilo udělat ze svitavského stadionu jeden z nejlepších ve Východních Čechách. Škvára na dráhu byla přivezena ze Žiaru nad Hronom a sektory získaly japexový povrch.

V roce 1984 se ve Svitavách konalo mistrovství ČSR žactva. Domácího prostředí skvěle využil talentovaný středotraťař Jiří Mach, který zvítězil v běhu na 800 m.

Ženám se povedlo v sezoně 1986 postoupit opět do ligy, muži sice zvítězili v KP, ale následná kvalifikace byla bez úspěchu. Jednotlivci nepřestávali vozit medaile z KP ani z mistrovství ČSR a ČSSR. Dlouhodobě se prosazovali zejména mladší dorostenci Daniel Šebek (400 m), Jiří Štulpa (400 - 1500 m) a Jiří Mach (800 - 1500 m). Mach rovněž zvítězil v prestižním Běhu Rudého práva. Jeho slibnou kariéru zastavily problémy s kolenem, ale již v mladém věku dosahoval kvalitních časů (800 m v 17ti letech za 1:55,9 min, 1500 m v 16ti letech za 4:02,4 min a 3000 m v 17ti letech za 8:56,1 min). Oddíl pořádal velké množství akcí a závodů pro veřejnost.

V roce 1987 měla svitavská atletika 199 členů. Ženy udržely I. NL, muži skončili třetí v KP. Podruhé se ve Svitavách koná mistrovství ČSR žáků.

Úspěšná osmdesátá léta podtrhl rok 1989, kdy ženy skončily čtvrté v I. lize a muži vyhráli KP, ovšem nepostoupili do II. NL. Další medaile z mistrovství ČSR dospělých přivezla dálkařka Petra Švancarová a středotraťařka Ivana Mayerová. Atletický oddíl byl největším klubem v okrese co se členské základny týče (přes 200 členů), fungovala zde také spolupráce s místním gymnáziem a oddíl potřetí pořádal mistrovství ČSR, tentokrát kategorie mladších dorostenců. V témže roce zemřel "otec" svitavské atletiky, Antonín Kosík.
 

imageV porevolučním roce 1990 postoupili muži do II. NL a ženy se udržely v I. lize. Prosazuje se 16letá talentovaná dálkařka a sprinterka Jitka Kubová, která vozí medaile z republikových mistrovství. V sezoně 1990 jí jen těsně unikla účast na MS juniorů. Její os. rekordy: dálka 607 cm venku a 628 cm v hale, 100 m 12,1 s 200 m 25,5 s, to vše v 16ti nebo v 17ti letech. Dále se daří i Petře Švancarové (os. rekord v dálce 604 cm).

V sezoně 1991 sice získaly medaile na mistrovství ČR a ČSFR jen dvě atletky, ovšem jednalo se hned o osm cenných kovů. Mj. vybojovala Jitka Kubová historicky první titul mistra ČR v kategorii dospělých za 612 cm v dálce (věkem však byla ještě dorostenka). Také Ivana Mayerová zvítězila v běhu na 1500 m v čase 4:47,85 min. Kubová si za své výkony vysloužila reprezentační dres, jejím trenérem byl Josef Jindra, dnes úspěšný manažer.

V sezoně 1992 muži málem postoupili do I. NL, ženy se udržely ve II. lize. Juniorka Jitka Kubová dále vozila medaile, mj. zlato z halového mistrovství ČSFR žen za vynikající výkon 628 cm. Prosadila se i cílevědomá běžkyně Anna Báčová, která získala stříbro na MČR žen v běhu na 3000 m (10:25,27 min). Reprezentovala v halovém dvojutkání ČSFR - Rakousko na 1500 m. Druhým rokem v reprezentaci působila Jitka Kubová, které unikl postup na MS juniorů o 2 cm, k účasti na OH v Barceloně jí scházelo 12 cm.

Následné období příliš důvodů k radosti nepřineslo. U atletiky ve Svitavách zůstali jen ti nejvěrnější a oddíl se potýkal s existenčními problémy. V roce 1993 ženy sestoupily do II. NL, o rok později muži spadli do oblastního přeboru.

Temné vody pesimismu rozčeřila v sezoně 1995 Anna Báčová, která na MČR žen vybojovala bronz v běhu na 10 km a den poté zvítězila v běhu na 5 km.

image

Bylo to opět Anna Báčová, která o rok později dosáhla významných úspěchů. V rámci zpestření přípravy zvolila závody v běhu do vrchu, kde se jí překvapivě podařilo kvalifikovat na mistrovství světa v rakouském Telfesu. Obsadila 46. místo mezi specialistkami. Veteránského MS se zúčastnil také vytrvalec Petr Tomanec, který v běhu na 25 km skončil 58.

Anna Báčová zvolila v přípravě běh do vrchu i v sezoně 1997 a vyplatilo se jí to - dokonce předčila všechny profesionálky a stala se mistryní ČR. Logicky se tak opět nominovala na MS v běhu do vrchu, které se konalo na domácí půdě - v Malých Svatoňovicích. Báčová obsadila skvělé třicáté místo. Na dráze pak hostovala v extralize za AC Pardubice. Veterán Petr Tomanec získal stříbro z MČR v běhu na 10 km, účastnil se rovněž veteránského MS v běhu do vrchu v Kitzbühelu a skončil 20. Prosazuje se také nadějné mládí, jako např. trojskokan Josef Marek ml., který skočil v roce 1997 15,24 m, či středotraťař Josef Vojtěchovský ml. (os. rekord na 800 m 1:53,50 min, na 1500 m 3:56,30 min, bohužel jeho kariéru zastavila nehoda na motorce). Poprvé na sebe svými výkony upozornila nadějná běžkyně Drahomíra Eidrnová, dnes reprezentantka ČR.

V roce 1999 se dařilo veteránce Ivaně Pešlové (roz. Mayerové), která získala dvě stříbrné medaile na halovém ME veteránů na 800 m (2:35,56 min) a 1500 m (5:03,14 min). Na venkovním veteránském MS pak byla 7. na 1500 m (4:48,37 min) a 16. na 800 m (2:23,76 min). Rozbíhala ještě českou štafetu na 4x400 m, která doběhla čtvrtá.

V sezoně 2001 družstvo žen nadále bojuje ve II. NL, zatímco muži již třetím rokem nemají své družstvo. Starší žák Mojmír Konůpka získal na MČR zlato v disku (51,83 m) a bronz v kouli (16,18 m). Reprezentoval ČR na MU se Slovenskem, kde vyhrál disk a byl pátý v kouli. Marně útočil na žákovský rekord ČR v disku.

O rok později bylo do KP znovu přihlášeno družstvo mužů a skončilo na pátém místě. Na sezonu 2003 však posílilo o hostující závodníky a obsadilo druhou příčku. Téhož roku Anna Báčová vybojovala bronz z MČR žen v běhu na 3000 m př. (11:02,87 min).

V sezoně 2004 to byla opět Báčová, kdo přivezl medaili z MČR. Obhájila bronz na 3000 m př. v novém oddílovém rekordu 10:58,60 min. Skončila ještě osmá na MČR v běhu do vrchu.

Svitavské ženy v roce 2005 prožily svou poslední sezonu. Ve II. NL skončily na poslední příčce a pro příští sezonu se již s jejich přihlášením do soutěže nepočítalo. Muži byli pátí v KP. Individuálního úspěchu dosáhla starší žákyně Zdeňka Petrilová, která na druhé olympiádě pro děti získala stříbro v dálce za 534 cm a byla tak nejúspěšnější atletkou Pardubického kraje.

V sezoně 2006 překvapila všestranná Anna Báčová bronzovou medailí z MČR v maratonu (3:07:42 hod). O rok později tento úspěch zopakovala (3:06:10 hod).

Sezona 2007 se vydařila talentované překážkářce Lence Dosedělové. Ta na MČR dorostenek získala stříbro v běhu na 400 m př. (63,86 s) a byla zařazena do reprezentace. Na MU do 17ti let se Slovenskem a Maďarskem doběhla druhá na 400 m př. a šestá na 100 m př. Vytvořila také dorostenecký oddílový rekord 63,71 s na čtvrtce překážek.

Rok 2008 byl radostný - Anna Báčová se provdala za běžce Josefa Krátkého a atletika ve Svitavách oslavila 50 let své existence. Během uplynulého půlstoletí se v oddíle vystřídal mnoho atletů a atletek, byly vybojovány desítky medailí z republikových mistrovství, přišly úspěchy i neúspěchy, avšak oddíl bez problémů funguje dál ....

 

 

Komentáře

Nový vzkaz
nick  
text
 
 
588+5devět  =  
Vyplňte kontrolu proti SPAMu.

aktualizováno: 22.04.2024 20:46:03